Boeing'in Starlineri, Durdurulmuş Uzay İstasyonu Görevinden Sonra Dünyaya Güvenle Dönüyor
Boeing, NASA ve ABD Ordusu personeli Boeing Starliner uzay aracının çevresinde Pazar günü White Sands, NM'ye indikten kısa bir süre sonra çalışıyorlar.

Boeing'in Starlineri, Durdurulmuş Uzay İstasyonu Görevinden Sonra Dünyaya Güvenle Dönüyor!

Boeing'in Starliner uzay aracı Pazar günü New Mexico çölüne güvenli bir şekilde inerek Dünya'ya döndü.

Temel bir hedefi tamamlamamasına rağmen yolculuk büyük bir başarı olarak görülüyor: uluslararası uzay istasyonuna yanaşma.

Mühendisler ve bilim adamları şimdi ABD astronotlarını 2020'de uzaya gönderme planının önündeki yolculuktan verileri analiz ediyorlar. NASA, 2011 yılında uzay mekiği filosunu emekliye ayırdığı için Amerikan tarafından başlatılan ilk uzay yolculuğunu işaretleyecekti.

Mürettebat üyelerini içermeyen test uçuşunun Pazar günü inişi, Ordu'nun White Sands Füze Menzili'ne açılan ve süzülen üç kırmızı, beyaz ve mavi paraşütle sonuçlandı.

Boeing'in Starlineri, Durdurulmuş Uzay İstasyonu Görevinden Sonra Dünyaya Güvenle Dönüyor

Kapsül, Uluslararası Uzay İstasyonu'na bırakılması gereken tatil hediyeleri, kıyafetler ve yiyecekler, kargolar taşıyordu.

Çünkü bir iç saati snafu uzay aracı yapılmış onun bir yolculuğa farklı bir noktada sanki, yanlış yörüngeye gitti ve planlandığı gibi uzay istasyonunda demirledi

Bununla birlikte, NASA Yöneticisi Jim Bridenstine, test uçuşunun nadir bir yere iniş de dahil olmak üzere genel bir başarı olduğunu söyledi. Diğer tüm ABD kapsülleri okyanusta sona erdi.

"Uluslararası Uzay İstasyonuna gitmedik. Yerleştirmedik. Ama uzay aracı son derece iyi uçtu ve sonra elbette uzay aracını eve getirdik, ilk kez Amerika Birleşik Devletleri'nde karaya bir kapsül indirdik, "Bridenstine Pazar sabahı brifingde söyledi. "Bunu daha önce bir ulus olarak yapmadık. Şimdi yaptık."

Şimdi asıl soru, NASA'nın mürettebat üyelerini Starliner'daki uzaya göndermeden önce başka bir test uçuşuna ihtiyaç duyup duymayacağı.

Bridenstine, "Bu uçuştaki plana göre her şey gitmiş olsaydı, yine de insanları bu noktaya koymaya hazır olacağımızı söylemezdik." Dedi.

"Verileri test ettiğimizden emin olmalıyız ve oraya insan koyduğumuzu söylemekten rahatsız olmadan önce haftalarca, aylarca önümüzde çok sayıda inceleme olacak" dedi.Yorumlar