Android 11: Yenilikler ve güncelleme hakkında bilmeniz gereken her şey

Android 11: Yenilikler ve güncelleme hakkında bilmeniz gereken her şey

Android 11 çıkış tarihi

Google, alışkanlıklarının biraz ilerisinde, geliştiriciler için Android 11'in ilk beta sürümünü yayınladı . Mountain View şirketi , Google I / O 2020 sırasında Mayıs 2020 ayı boyunca beta programını halka açmadan önce geliştiricilere ayrılan iki beta sürümü daha dağıtacak . Bu yıl, Google’ın yıllık konferansı 12 Mayıs'ta başlayacak. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Android 11'in son sürümde lansmanı, 2020'nin üçüncü çeyreğinde, 6 beta sürümünden sonra gerçekleşecek.

Yeni özellikler

İlk Geliştirici Önizlemesi'nin başlatılması sırasında Google, uygulama geliştiricileri için Android 11'in ana yeni özelliklerini tartıştı. Özellikle Android kullanıcılarını ilgilendiren en önemli yeni özellikleri aşağıda yoğunlaştırdık. Önümüzdeki aylarda Google diğer eklemeler ve değişiklikleri açıklayacak.

Coğrafi konumlara yalnızca bir kez erişime izin ver

Android 11: Yenilikler ve güncelleme hakkında bilmeniz gereken her şey

Gibi iOS 13 , Android 11 kurar tek kullanımlık bir lisans sistemi . Kullanıcılar coğrafi konumlarını bir üçüncü taraf uygulamasıyla yalnızca bir kez paylaşmayı seçebilecek. Uygulama konumunuzu bir daha toplamak istediğinde, tekrar izninizi sormak zorunda kalacak. Telefonunuzdaki kameraya veya mikrofona erişmek için aynı zil sesi. Aynı şekilde, Play Store, uygulamaların yalnızca "ana işlevlerini yerine getirmesi" için gerekli olduğu kanıtlanırsa konumunuza erişim istemesine izin verir . Google, kısa mesajlar ve çağrı geçmişi toplayan uygulamalar için zaten benzer kısıtlamalar uygulamıştır.

Android 11 delikli ve kavisli ekranlara uyum sağlar

Android 11 ile Google, mobil işletim sistemini delikli paneller veya çok kavisli ekranlar (Şelale Ekranı) gibi piyasada ortaya çıkan yeni ekran tasarımlarına uyarlıyor. Firma, bu ekranların özelliklerinden yararlanmayı mümkün kılan bir programlama arayüzü sağlar . Somut olarak, gelecekteki Android uygulamaları böyle ekranlar için daha iyi optimize edilecektir.

Yerel video ekran görüntüleri

Android 11: Yenilikler ve güncelleme hakkında bilmeniz gereken her şey

Android 11, bir video ekran görüntüsü sistemini doğal olarak entegre eder. Bu seçeneğe, " ekran kaydı " bölümündeki akıllı telefonunuzun hızlı ayarlarından doğrudan erişilebilir.

Bildirimlerde bir konuşma kategorisi

Google, Android'in bildirim merkezindeki görüşmelere ayrılmış bir bölüm ekler. Mevcut mesajlarınızın ve konuşmalarınızın tümü bu bölümde listelenecektir. Buna ek olarak, Android 11, geliştiricilerin mevcut konuşmalarınızı Facebook Messenger gibi baloncuklara yerleştirmesine izin verecektir . Tüm mesajlaşma uygulamaları, kullanıcılar tarafından çok takdir edilen bu sistemden yararlanabilecektir.

Otomatik karanlık mod

Android 11: Yenilikler ve güncelleme hakkında bilmeniz gereken her şey

İOS 13'te olduğu gibi, Android 11 otomatik olarak aydınlıktan karanlık moda geçecek veya tam tersi. Bu yeni seçenek, modu gün doğumu veya gün batımına göre veya önceden ayarlanan saatlere göre etkinleştirir

Android 11, 5G'nin gelişini hazırlıyor

Android 11, geliştiricilere bir kullanıcının 5G ağına bağlı olup olmadığını belirlemek için programlama arabirimleri sağlar. Telefonunuzun bağlı olduğu şebekeye bağlı olarak, uygulamalar mobil veri tüketimini uyarlar.

Play Store üzerinden Android güncellemeleri

Android güncellemelerinin dağıtımını hızlandırmaya kararlı olan Google, süreci basitleştirmeyi amaçlıyor. Bunun için firma, Play Store aracılığıyla Android sisteminin daha fazla öğesini günceller. Android 11 ile, Android 10'daki sadece 10 öğeye kıyasla 22 Android modülü mağazadan güncellenebilir.

Android 11 ile uyumlu akıllı telefonlar

İlk başta, yalnızca Google Pixel 2 , Pixel 2 XL, Pixel 3, Pixel 3 XL , Pixel 3a, Pixel 3a XL , Pixel 4 ve Pixel 4 XL güncellemeyle uyumludur. Genel olarak, beta programı Mayıs 2020'de halka açıldığında diğer üreticiler tarafından tasarlanan diğer akıllı telefonlar listeye eklenir

Yorumlar