M-Hubo: İnsanlara basit günlük görevlerde yardımcı olan tekerlekli insansı robot

M-Hubo: İnsanlara basit günlük görevlerde yardımcı olan tekerlekli insansı robot!

Dünya çapında araştırmacılar şimdi insanlara pişirme ve hareketli nesneler de dahil olmak üzere çeşitli manuel görevlerde yardımcı olmak için robotik ajanlar eğitiyorlar. Bu robotların çoğu umut verici sonuçlar elde etse de, çoğu hala kendilerine verilen görevleri bir insanın yaptığı kadar çabuk tamamlayamıyor.

Örneğin, nesneleri getirmek ve onları insanlara taşımak için eğitilen çoğu robot, kullanıcı isteklerini yerine getirmekte oldukça yavaştır, bu da onları büyük ölçekte konuşlandırmayı zorlaştırır. Bunun nedeni, yapay görevlerin manipülasyon görevleri konusunda eğitilmesinin çok zor olabileceğidir, çünkü bu görevler hem robot hem de çevre çevresinde hareket ederken çarpışmaları önleyebilecek olan hem algılama hem de planlama içerir.

Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'ndeki (KAIST) araştırmacılar, kısa bir süre önce basit günlük görevleri daha önce geliştirilen diğer robotlardan daha hızlı tamamlayan tekerlekli insansı bir robot olan M-Hubo'yu yaptılar. ArXiv'de önceden yayınlanmış bir makalede sunulan yeni robot, özellikle evde dolaşmayı veya temel işleri bağımsız olarak tamamlamayı zor bulan yaşlılara ve bireylere yardım etmede özellikle yararlı olabilir.

Araştırmacılar makalelerinde "Tekerlekli insansı için yeni, tamamen otonom bir robotik uşak sistemi geliştirdik." "Bu çalışmada, hizmet robotu için belirli bir uygulamaya odaklanıyoruz: statik bir iç mekan ortamında karşılaştırılabilir insan benzeri hızlarda içecek getirme ve sunma."

Belirli bir nesneyi başarılı bir şekilde almak ve bir insan kullanıcıya vermek için, servis robotlarının önce çevrelerinde neler olduğunu gerçek zamanlı olarak algılayabilmesi ve yakınlardaki nesnelerle çarpışmaları önleyen hareket yörüngeleri üretmesi gerekir. Bu, özellikle çevrenin dinamik olduğu (yani sürekli olarak değiştiği) veya yapısının robot tarafından bilinmediği durumlarda başarılması çok zor olabilir.

Bu zorluğu gidermek için KAIST'teki araştırma grubu, 3 boyutlu bir nesne tespit boru hattının kinematik olarak optimal bir manipülasyon planlayıcısı ile entegrasyonunu içeren yeni bir tasarım stratejisi geliştirdi. Bu eşsiz stratejinin, M-Hubo robotunun bir insan kullanıcı için bir içecek getirmesi için gereken süreyi azaltarak, çevresi ve planlanan yörüngeleri hakkında bilgi işleme hızını artırdığı bulundu.

Araştırmacılar, "Önerilen sistem, bir insanın aynı görevi yerine getirmesi için gereken hızın yüzde 24'ünü gerçekleştirdi."Sistem, çevre kurulumumuzda yüzde 90'lık yüksek bir başarı oranı gösterdi, ancak çalışma süresi boyunca çevresel farklılıklar nedeniyle daha dinamik bir halka açık sergide yüzde 80'lik bir başarı oranının düşük performans gösterdiğini gösterdi."

KAIST araştırmacıları kısa bir süre önce halka açık bir sergide robotik uşak sistemlerini değerlendirip sergiledi. Gelecekte, M-Hubo'nun merkezindeki tasarım stratejisi, basit görevleri daha hızlı ve daha verimli bir şekilde tamamlayabilen yeni hizmet robotlarının geliştirilmesini bilgilendirebilir. Buna ek olarak, mükemmelleştirildikten sonra M-Hubo, yaşlılara ve sınırlı hareket kabiliyetine sahip diğer kişilere temel yardım sağlamak için özellikle yararlı bir araç olduğunu kanıtlayabilir.

Bir sonraki çalışmalarında, araştırmacılar robota bir yerelleştirme bileşeni eklemek istiyorlar, çünkü bu hem statik hem de dinamik ortamlarda nesneleri hızlı bir şekilde getirmesine izin verecek. Bunu başarmak için, M-Hubo'nun demo sürümünde kullandıkları basit sonlu durum makinesinin (FSM) yerini alan robotu dinamik yol planlama aracı ve üst düzey bir görev planlayıcısı ile donatmaları gerekir .

Araştırmacılar, "Ayrıca, gelecekte başarısızlıkları, belirsizlikleri ve güvensiz durumları azaltmak, sonuçta başarı oranını artırmak için öğrenme stratejileri kullanılabilir." "Son olarak, daha hızlı örnekleme hareket planlayıcıları ekleyerek dinamik yürütme sürelerinde toplam yürütme süresi daha da azaltılabilir."

Yorumlar