NASA'nın en yeni uzay gözlemevi, dış gezegen atmosferini yaşam belirtilerini Araştırıyor!

NASA'nın en yeni uzay gözlemevi, dış gezegen atmosferinde yaşam belirtilerini Araştırıyor!

Varlığımız boyunca, insanlık “Yalnız mıyız?” Sorusuna kesin olarak cevap vermek için mücadele etti.

Dünya, yaşamı içeren geniş kozmik denizdeki tek gezegen mi? Teknolojimiz daha ilerledikçe, cevaba daha da yaklaşıyoruz.

Güneş sistemimiz, buz gezegenlerinden muhteşem halkalara sahip gaz devlerine, bizim gibi kayalık, karasal dünyalara kadar çok sayıda dünya, gezegen gövdesi içeriyor. Ama yıldız mahallemizin ötesinde ne var?

Sadece son birkaç on yılda bilim adamları diğer yıldızların etrafında dönen gezegenler tespit ettiler. Biz onlara dış gezegenler diyoruz. İlk keşfinden bu yana, araştırmacılar teleskoplarını yeni ve farklı dünyalar aramak için evrende eğitti.

Binlerce dış gezegen tespit edildiğinden, çabaları boşuna değildi. Şimdi, bilim adamları odaklarını bireysel gezegenlere kaydırmaya ve onlar hakkında olabildiğince fazla öğrenmeye başlıyorlar. Yaşam içeriyorlar mı? Neyden yapildilar? Nasıl bir atmosferi var?

Bunlar evrenimizi dolduran yabancı dünyalar hakkında cevaplamayı umduğumuz sorular.

Dünyadaki yaşam için gerekli olan bir unsur oksijendir. Onun varlığı bilim adamlarının biyo-imza olarak adlandırdığı şeydir. (Bunlar NASA'nın bir sonraki Mars gezgininin arayacağı türler .) Nature Astronomy'de yayınlanan yakın tarihli bir makale , bilim adamlarının dış gezegen atmosferindeki oksijen varlığını tespit etmelerine yardımcı olacağını umduğu yeni bir tekniği detaylandırıyor.

Metan gibi, oksijen bir biyo-imzadır, ancak varlığı yaşam bulacağımızı garanti etmez. Oksijen ( metan yanı sıra ) üreten bol miktarda biyolojik olmayan süreç vardır . Bununla birlikte, oksijene ek olarak başka biyo-işaretler tespit edilirse, yaşam şansı önemli ölçüde artar.

NASA'nın Merak gezgini , Mars'ta mevsimlere göre değişen bir metan döngüsü tespit etti. Bununla birlikte, yörünge muadilleri - Avrupa uzay aracı TGO ve Mars Express - olmadı. Bilim ekibi, metan sivri uçlarına neyin neden olduğunu ve atmosferde yükseldikçe neden ortadan kaybolduğunu belirlemek için çalışıyor.

NASA'nın en yeni uzay gözlemevi, dış gezegen atmosferinde yaşam belirtilerini Araştırıyor!

UC Riverside'da bir astrobiyolog ve ortak yazar olan Edward Schwieterman, “Oksijen, yaşamla olan bağlantısı nedeniyle tespit edilecek en heyecan verici moleküllerden biridir, ancak yaşamın bir atmosferdeki oksijenin tek nedeni olup olmadığını bilmiyoruz,” çalışma, söz konusu açıklamada . “Bu teknik hem yaşayan hem de ölü gezegenlerde oksijen bulmamıza izin verecek.”

Yeni yöntem, NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nde gezegen bilimcisi Thomas Fauchez tarafından yönetilen bir ekip tarafından geliştirildi. Dünya atmosferindeki oksijen moleküllerinin davranışından türetilir.

Oksijen molekülleri çarpıştığında, bir sinyal üretir - kızılötesi radyasyonda çok ince bir düşüş. Ne yazık ki, bu sinyal o kadar zayıf ki, mevcut gözlemevleri uzak gezegenlerde tespit edemiyorlar. Ama bu yakında değişecek. NASA'nın en yeni ve en büyük teleskopu, James Webb Uzay Teleskopu (JWST) önümüzdeki birkaç yıl içinde çevrimiçi olacak. Fauchez'un ekibi, evreni kızılötesinde gözlemleyecek olan JWST'nin onu tespit etmek için gerekenlere sahip olması gerektiğini gösterdi.

Yorumlar