Bu ücretsiz oyun, koronavirüs için bir aşı oluşturulmasına yardımcı olabilir! - TeknoOyun

Bu ücretsiz oyun, koronavirüs için bir aşı oluşturulmasına yardımcı olabilir!

Bu ücretsiz oyun, koronavirüs için bir aşı oluşturulmasına yardımcı olabilir!

Bu ücretsiz oyun, koronavirüs için bir aşı oluşturulmasına yardımcı olabilir!

Şu anda dünyadaki krizin ortasında, koronavirüs için etkili bir şekilde kanıtlanmış aşı yoktur . Covid-19 koronavirüs salgını dünya çapında 50'den fazla ülkeye yayılmıştır. Ve şimdi Washington'dan bir grup araştırmacı, bir video oyunu kullanarak aşı oluşturmanın bir yolunu bulmuş olabilir. Oyuna Foldit denir ve Washington Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından geliştirilmiştir. Oyun aslında oyuncularının protein zincirlerini katlayarak karmaşık bulmacaları çözmesini sağlıyor. Bunlar farklı işlevler sergileyen yeni yapılar oluşturur.

Foldit oyunu ilk olarak 2008 yılında, araştırmacıların HIV / AID'ler veya Alzheimer için bir tedavi aramak istediği zaman piyasaya sürüldü. Oyun bu şekilde inşa edildi çünkü her iki hastalık da proteinlere dayanıyor. Ve bu ayın başlarında, araştırmacılar koronavirüsün yapısına dayanan yeni bir protein bulmacası eklediler. Birçok oyuncunun bu virüs için bir salgına yol açarak bir tedavi bulabileceğini umuyorlar.

Oyun karmaşık bir şekilde çalışıyor, ancak araştırmacılar oyunu kolay bir şekilde geliştirmeyi başardılar. Bu, oyuncuların oyunu anlamak için çok zor zamanları olmamasını sağlamak içindir. Oyunun amacı, oyuncuların protein zincirlerini farklı şekillerde manipüle etmelerini sağlamaktır. Bu farklı şekiller proteinin nasıl çalıştığını tanımlar. Foldit topluluğunun zaten yaklaşık 200.000 oyuncusu var ve araştırmacılar birbirleriyle işbirliği yapmayı ve rekabet etmemeyi istiyorlar.

Yeni bulmaca hakkındaki videoda, devslerden biri yeni bulmacanın iki zorluk modu olduğunu açıklıyor. Ve en çok ümit vaat eden proteinler yaratanların tasarımları aşı olarak üretilecek. Tabii ki bu sadece kapsamlı testlerden ve denemelerden sonra olurdu, ancak gerçek bir dünya etkisi yaratmanın hala sağlam bir yoludur.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar