Cloud Gaming Nedir ve Kullanmalımıyım?

Cloud Gaming Nedir ve Kullanmalımıyım?

Cloud Gaming Nedir ve Kullanmalımıyım?

Video oyunları hiçbir zaman mağazada vızıldamaya değer yenilikler sıkıntısı yaşamamıştır ve zaten burada olan (ancak ciddi çekiş kazanmak için) böyle bir yenilik Bulut Oyunudur.

Şimdi, bulut oyunları belirsiz bir terim gibi gelebilir ve ses çıkarır. Örneğin, birçoğu dosyaları bir bulutta kaydetmeyi ve böylece bulut oyunlarına örnek olarak birden fazla cihazda kolayca erişilmesini sağlar. Bu geçerli bir bakış açısı olsa da, burada bahsettiğimiz bulut oyunu türü biraz farklı ve çok daha heyecan verici.

Oyun akışı” terimi altında bulut oyunlarını zaten biliyor olabilirsiniz. Bu, yine, yayıncıların Twitch ve diğer platformlarda yaptıklarıyla kolayca yanlış anlaşılabilen potansiyel olarak kafa karıştırıcı bir terimdir, ancak bu da değildir.

Hayır, bu tür bulut oyun / oyun akışı, en zorlu oyunları bile en yüksek ayarlarda uzaktan oynamak için herhangi bir makineyi kullanmanıza izin verme vaadini beraberinde getirir.

Nasıl çalışır?

Cloud Gaming Nedir ve Kullanmalımıyım?

Temel olarak, bulut oyununun diğer akış hizmetleri (Netflix, Amazon Prime, Crunchyroll vb.) Gibi çalıştığı, ancak film ve şovlar yerine video oyunları için olduğu varsayılır.

Fikir, aylık bir abonelik ödemeniz (çoğu durumda) ve bir sunucuda bir yerde çalışan bir sanal makineye erişmenizdir.

Ardından, sanal bir makinenin, pahalı bir oyun bilgisayarı yerine beş yaşındaki bir dizüstü bilgisayarda veya konsolu. Bu şekilde, dizüstü bilgisayarınız veya adı geçen cihaz da ısınmaz, hatta çok fazla güç kullanmazlar, çünkü aslında sadece video akışı yaparlardı.

Genel olarak çalışma şekli oldukça basittir: cihazınıza bir uygulama yüklersiniz, çalıştırırsınız ve hizmet size mevcut bir oyun kitaplığına erişmenizi sağlar ve aboneliğiniz olduğu sürece bunları istediğiniz zaman oynatabilirsiniz aktif.

Tabii ki, bu her zaman böyle değildir, çünkü bazı hizmetler aylık planlar sunmaz, bunun yerine saat başına ücret alırken, diğerleri size gerçekten bir oyun kütüphanesi sunmaz, ancak Windows 10 çalıştıran düz bir uzak sanal PC sunar. İster buhar ister başka bir şey olsun, istediğiniz oyunu veya oyun başlatıcıyı yükleyebilirsiniz.

Cloud Gaming Nedir ve Kullanmalımıyım?


Problemler

Ve tüm bu fikir kulağa hoş geliyorsa, dört kritik sorundan muzdariptir: sıkıştırma sınıfı video, yüksek giriş gecikmesi, optimize edilmemiş donanım ve bazı sistem gereksinimleri.

Video sıkıştırma

Cloud Gaming Nedir ve Kullanmalımıyım?

Oynayacağınız oyunlar gerçekte cihazınızda çalışmadığından, verileriniz sunuculara kadar gitmeli ve ardından girişiniz görünür sonuçlar elde etmeden önce tekrar geri dönmelidir.

Ve bunu hızlı bir şekilde bile yapmanın tek yolu videoyu sıkıştırmaktır. Şimdi, mevcut oyun akış hizmetlerinin çoğu sadece inanılmaz derecede hızlı olurken mümkün olan en yüksek kaliteyi koruyan en iyi video kodlamasını kullanır, ancak…

… Sonuç hala bir görüntü bir videoya benziyor ve oyunu kendi cihazınızda deneyimlemek yerine YouTube'da bir Let's Play izlediğinizi hissediyor.

Sonuç olarak, çok sayıda kamera hareketi ile hızlı tempolu bir oyun oynuyorsanız, bazı sıkıştırma yapaylıkları ve renk bantları ve hatta potansiyel olarak bulanık hareket bulanıklığı bekleyebilirsiniz . İyi bir monitör bu etkileri bir ölçüde hafifletebilir, ancak bulut oyunlarının en büyük cazibelerinden biri olarak görmek, pahalı donanıma para harcamaktan kaçınmaktır, üst düzey bir satın almak için yolunuzdan çıkmak istemezsiniz. sadece akış oyunları izlemek için.

Giriş Gecikmesi

Ve elbette, girdi gecikmesi var . Verilerin bir sunucuya ve geriye doğru gitmesi gerektiğinden, yüksek giriş gecikmesi sorunu kaçınılmaz hale gelir. Veri merkezlerinden birine yakın bir yerde yaşamak önemli ölçüde yardımcı olabilir, ancak gecikme yine de fark edilir olacaktır.

Şimdi, bu oyunların oynanamayacağı anlamına gelmiyor, hiç de değil. Bu akış hizmetlerini sunan şirketlerin çoğu, girdi gecikmesini azaltmak için sürekli yeni yollar geliştiriyor ve dürüst olmak gerekirse, işler dururken bile korkunç değil.

Ancak bu sadece tek oyunculu oyunlar oynuyorsanız. Rekabetçi çevrimiçi çok oyunculu veya hatta gündelik çevrimiçi çok oyunculu iseniz, gecikmenin biraz can sıkıcı olduğunu göreceksiniz.

Cloud Gaming Nedir ve Kullanmalımıyım?

Donanım Seçimi

Daha önce belirlediğimiz gibi, kullanacağınız sanal makine bir sunucuda çalışıyor olacak ve bu sunucular (en azından şu anda mevcut olanlar) sunucu sınıfı donanım kullanıyor. Örneğin, Shadow kullandığı GPU'ları 'GTX 1080 eşdeğeri' olarak tanıtır. Ve bu teknik olarak doğru olsa da - Nvidia Quadro P5000, GTX 1080 ile birçok yönden veya daha azdır - bu, oyun söz konusu olduğunda da iyi performans gösterdiği anlamına gelmez.

Nvidia Quadro kartlarının oyun oynamak için neden en iyi olmadığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu makaleye göz atın, ancak kısaca şudur: GTX kartları kadar hızlı grafik oluşturmak için optimize edilmezler.

Aynı şey CPU'lar için de geçerli. Shadow sunucusunda çalışan sanal bir makineye Intel Xeon 2620 CPU üzerinde 8 iş parçacığı atanacaktır . Bu bir pazarlık gibi gelebilir, ancak Xeon gibi sunucu CPU'larının bir sunucunun ihtiyaçları için optimize edildiğini unutmayın, bu da nispeten düşük saat hızlarında çalışan çok sayıda çekirdeğe sahip oldukları ve tek çekirdekli performanstan ziyade çoklu görevlerde mükemmel oldukları anlamına gelir. Ve tek çekirdekli performans, oyunla ilgili olduğu yerdir.

Bu nedenle, Shadow'un kullandığı Xeon 2620 bile oyun oynamak için en uygun değildir ve şu anda mevcut olan diğer oyun akışı hizmetleri, çoğu 3 GHz'in altında saat hızlarına sahip olanlardan daha iyi olmayan CPU'lar sunmaktadır.

Sistem gereksinimleri

Cloud Gaming Nedir ve Kullanmalımıyım?

Şimdi bu sonuncusu tamamen yerinde görünmeyebilir, bulut oyununun ana cazibesi, eski veya başka türlü uyumsuz donanım / yazılımda yeni oyunlar çalıştırabilmektir, ancak mesele, daha önce bir dizi gereksinimi karşılamanız gerekir. oyunları aktarabilirsiniz.

En önemlisi, çok hızlı bir İnternet bağlantısına, tercihen kablolu bir bağlantıya ihtiyacınız olacaktır. Yönlendiricinize yakınsanız 5 GHz Wi-Fi işi yapabilir, ancak bu ideal değildir.

Örneğin, Shadow 50 Mbps'lik kararlı bir İnternet bağlantısı gerektirir ve bu, herhangi bir bant genişliğinin başka bir şeye doğru gitmesine neden olmaz. Dolayısıyla , ADSL veya uydu nadiren hızlı veya yeterince duyarlı olacağından, diğer ev üyelerinin kullanması için bir miktar bant genişliği bırakarak bir oyun yayınlamak için iyi bir kablolu internet veya Fiber Optik bağlantıya sahip olmanız gerekir .

Buna değer mi?

Peki, şu soruyu cevaplamak için: Bulut oyunları buna değer mi? Oyunun geleceği mi?

Evet, hayır.

Şu anda olduğu gibi, bulut oyunlarını kesinlikle PC veya konsol oyunlarının yerine geçebilecek bir alternatif olarak göremiyoruz. Giriş gecikmesi en iyi ihtimalle tek oyunculu oyunlar oynamak için tolere edilebilir, ancak çevrimiçi çok oyunculu için yeterince iyi değildir.

Ama yine de, şimdiye kadar görülen oyun akışı hizmetlerinin hiçbirinde Google veya Microsoft gibi sonsuz parası olan bir şirketin desteği yoktu. Bu işe katılımları ile, anaakım oyunların yerine geçebilecek bir alternatifin nasıl bir potansiyele sahip olduğunu kesinlikle görebiliriz. Ancak 'oyunun geleceği' olup olmayacağı henüz görülmedi.

Sonuç


Sonuç olarak, şu anda mevcut olan oyun akışı hizmetlerinin hiçbiri, pazarlamanın gösteriş yapmaktan hoşlandığı 4K60FPS oyununun muhteşem vaatlerini yerine getirmesine rağmen, orta sınıf bir oyun PC'sinin bile yerini alamaz.

Bunun nedenleri çoğunlukla bu bulut sunucularının kullandığı donanıma dayanır. Çoğu zaman, bunlar yüksek çekirdek sayılarına sahip ancak en uygun çekirdek hızlarına sahip Xeon işlemciler ve GTX muadillerine göre güç olarak karşılaştırılabilecek ancak oyun için özel olarak tasarlanmamış Quadro GPU'lardır. Karışıma video sıkıştırma, giriş gecikmesi ve internet hızı gereksinimleri ekleyin ve bulut oyunlarının neden çoğu insan için geçerli olmadığı açıktır.

Şimdi, oyun akışının nasıl bir şey olduğunu merak ediyorsanız, ancak herhangi bir hizmeti denemekten çekinmeyin, farklı bir rota vardır. Oyun akışının en büyük cazibelerinden biri, AAA oyunlarını maksimum ayarlarda çalıştırmak için kesinlikle düşük güçlü dizüstü bilgisayarları kullanabiliyor olmaktır. Yani, zaten güçsüz bir dizüstü bilgisayarınız ve diyelim ki oldukça iyi bir masaüstü PC'niz varsa, PC'nizden dizüstü bilgisayara bir oyun akışı yapmak için Steam'in ev içi akışını kullanabilirsiniz. Gecikme, girdilerinizin bir sunucuya kadar gitmesi gerektiğinden önemli ölçüde daha düşük olacaktır, ancak yine de suları test etmenin harika bir yolu.

Alternatif olarak, PC ve PS4'te mevcut olduğu için bu ücretsiz denemeyi PlayStation Now'da her zaman deneyebilirsiniz .

YORUMLAR

Ad

Amiral Gemisi Telefonlar,12,Among us,1,android,1,aparat,1,Apexlegends,9,Araba Haberleri,2,Bilgi Dükkanı,161,Brendan Greene,2,Call of Duty,90,Championship,1,CS:Go,5,çekiliş,1,detaylar,1,dota2,3,Duvar Kağıtları HD,1,Duyuru,1,E-Sporcu Nasıl Olunur,1,espor,9,Film Haberleri,1,FireeFire,18,Fortnite,26,Free Fire,80,Free Fire Haberleri,7,geldi,1,geliyor,1,Global,1,gücelleme,1,güncelleme,8,hileciler,3,İpuçları,4,kuş,1,lol,11,Orta Seviye Telefonlar,7,oyuncu telefonları,6,ölümyarışı,1,ÖNERİLENLER,4,pmsc,1,PUBG (PC),12,Pubg Hile,4,PUBG Mobil Hassasiyet Ayarları,76,PUBG Mobile Emülatör,13,PUBG Mobile Haberleri,105,PUBG Mobile İpuçları,327,PUBG Mobile Lite,36,PUBG Mobile Lite PC,8,PUBG Mobile Önemli Bilgiler,64,PUBG Mobile Silah Hasarları,10,PUBG Sorunları ve Çözümleri,6,PUBGMOBİLELİTE,1,Redeem Code,2,Rekor,2,sensitivity settings,4,soğukmod,1,şansçarkı,1,teknolojihaberleri,152,Telefon Analizi,17,TheWalkingDead,1,time to shine,1,turnuva,2,Turnuvalar,4,Uzay Bilim Haberleri,17,Valorant,10,Yeni Haberler,963,yeniözellikler,1,Zula,4,
ltr
item
TeknoOyun: Cloud Gaming Nedir ve Kullanmalımıyım?
Cloud Gaming Nedir ve Kullanmalımıyım?
Cloud Gaming Nedir ve Kullanmalımıyım?
https://3.bp.blogspot.com/-tsG43Q18WF8/XnDBcDa8LaI/AAAAAAAAVls/81N6iDSSek4C4Cb75tmIJUHRkB3PuHdvgCK4BGAYYCw/s640/cloud-computing-gaming.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-tsG43Q18WF8/XnDBcDa8LaI/AAAAAAAAVls/81N6iDSSek4C4Cb75tmIJUHRkB3PuHdvgCK4BGAYYCw/s72-c/cloud-computing-gaming.jpg
TeknoOyun
https://www.pubgmobilehaberleri.net/2020/03/cloud-gaming-nedir-ve-kullanmalmym.html
https://www.pubgmobilehaberleri.net/
https://www.pubgmobilehaberleri.net/
https://www.pubgmobilehaberleri.net/2020/03/cloud-gaming-nedir-ve-kullanmalmym.html
true
1195670657657789931
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Devamı Devamı Oku Reply Cancel reply Delete Yazar Anasayfa PAGES POSTS View All RASTGELE YAYINLAR Liste Arşiv SİTEDE ARAMA Tüm Gönderiler Not found any post match with your request Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy